Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Archiwum Aktualności

  • Komunikat (2018-09-30)

    Rozpoczął się I etap XXVI Olimpiady Informatycznej.
    Entuzjastów informatyki zapraszamy do udziału.
    Więcej informacji lub u Pana Marka Ryglewicza.
  • Święto Szkoły (2018-09-28)

  • Dzień Języków Obcych w naszej szkole (2018-09-26)

  • Czas na aktywność, czas na #BeActive
    EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU (2018-09-26)

    IV edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbywa się w dniach od 23 do 30 września 2018 r. Oczywiście również My pokazaliśmy, że w Sądeckim Elektryku sport, aktywność fizyczna, dobra zabawa jest bardzo ważna i dzieje się także nocą pod gwiazdami. W dniu 26. września odbył się turniej piłki ręcznej "Piłka ręczna pod gwiazdami" – na szkolnym boisku, nocą - to nic, że było trochę zimno, ale emocji na boisku nie brakowało. Po zaciętych meczach:

    I miejsce 4 t, II miejsce 4 f, III miejsce 2 m

    Sprawność fizyczna jest nie tylko jednym z najważniejszych kluczy do zdrowego ciała jest podstawą dynamicznej i twórczej aktywności intelektualnej.

    John F. Kennedy

    Uczniów wspierali podczas meczów nauczyciele wf: Marek Grzegorczyk, Marcin Bochniarz, Łukasz Kucharski oraz "gwiazdy": Laura Wontorczyk i Ewa Bereś.
    Pełną relację można obejrzeć na Sportowej Mocy Elektryka.

    Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok. Podstawowym zadaniem Europejskiego Tygodnia Sportu jest angażowanie, uświadamianie i inspirowanie mieszkańców Europy do podejmowania aktywności fizycznej w codziennym życiu, a jej głównym celem jest popularyzacja sportu na poziomie lokalnym i integracja społeczna różnych grup wiekowych. Europejski Tydzień Sportu to nie tylko zajęcia sportowe, ale przede wszystkim edukacja młodego pokolenia w celu kształtowania zdrowego, aktywnego tryb życia oraz właściwych zachowań od najwcześniejszych lat życia. Relacja na etspolska.pl
  • Mamy złoto w nowosądeckich przełajówkach sztafetowych !!! (2018-09-24)

  • JĘZYK NIEMIECKI – KONKURSY (2018-09-22)

    Zapraszamy do udziału:
    - w jesiennej edycji ogólnopolskiego konkursu z języka niemieckiego WELTSPRACHEN ABITUR (29.10.2018)
    - w interaktywnym konkursie z języka niemieckiego VERSTEHEN (08.11.2018)
    - w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego DEUTSCHFREUND (14.11.2018)

    Szczegółowe informacje i zapisy u nauczycieli języka niemieckiego.
  • Podaruj kroplę nadziei – masz ją we krwi ! (2018-09-22)

    Życie

    Kropla10 października w świetlicy szkolnej odbędzie się Akcja Oddawanie Krwi – 9:00-14:00
    Pokaż znajomym, że oddajesz krew i zachęć ich do Honorowego Krwiodawstwa.
    Masz 18 lat, czujesz się zdrowy, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała – możesz oddać krew!

    „Twoja krew – to dar życia”

    Krwiolecznictwo jest bardzo ważną dziedziną medycyny, wspomagającą działania lekarzy różnych specjalności. Na co dzień niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że krew jest lekiem ratującym ludzkie życie, zaś jej jedynym i niezastąpionym źródłem jest człowiek. Krew jest potrzebna codziennie, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie nie udało się wytworzyć poza ustrojem człowieka.
    Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także chorym cierpiącym na szereg poważnych schorzeń. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych składników, pozwala ratować życie i zdrowie.
    Ponadto krew jest lekiem, który pozyskujemy jedynie dzięki dobroci ludzkiej, ponieważ tylko człowiek może ofiarować go drugiemu człowiekowi, jako szczególny dar – dar życia.
    Nie przechodźcie, więc obojętnie .Odpowiednia stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo, w jakim momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać.

    ABC krwi:
    Wiecie, że to Polak Ludwik Hirszfeld wprowadził oznaczenia grup krwi, których świat używa do dziś? Ten człowiek-żyła to wybitny immunolog Ludwik Hirszfeld! Literowe oznaczenia wprowadzono już w 1928 roku. Z kolei inne osiągnięcie lekarza - odkrycie źródła konfliktu serologicznego - uratowało życie wielu noworodkom, a jemu przyniosło nominację do Nagrody Nobla. Hirszfeld był także jednym z założycieli Państwowego Zakładu Higieny i szanowaną personą II RP, a jego ekspertyza była elementem słynnego procesu Gorgonowej, który rozgrzewał wyobraźnię całego społeczeństwa.

    Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk – współfinansowany przez Urząd Miasta Nowego Sącz – Wydział Zdrowia
  • Uczniowie podpisali stypendia (2018-09-21)

  • Zajęcia z programowania w C++ (2018-09-21)

    W związku z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży nauką programowania w C++ w zakresie podstawowym, Stowarzyszenie Sądecki Elektryk zamierza zorganizować zajęcia pozalekcyjne, które deklaruje się prowadzić uczeń 3 klasy informatycznej, Dawid Szulc. W związku z powyższym zapraszamy zainteresowane osoby na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w dniu 24 września (poniedziałek) w świetlicy szkolnej o godzinie 16:10.
  • Spotkania z Rodzicami klas maturalnych (2018-09-19)

    19 września 2018r. (środa) o godz. 16:00
    odbędą się spotkania wychowawców
    z rodzicami uczniów klas maturalnych
    wg harmonogramu:

    klasawychowawcasala
    4eK.Brdej43
    4mB.Matuła-Stępień42
    4fM.Czaja44
    4gG.Durałek45
    4iA.Sekuła47
    4jA.Baran46
    4tJ.Nalepa51
    4kM.Wójcik48

  • Spotkania z Rodzicami klas pierwszych (2018-09-18)

    W dniu 18 września 2018r. (wtorek) o godz. 16:00
    odbędą się spotkania z rodzicami uczniów klas pierwszych wg harmonogramu:

    Sala gimnastyczna - godz. 16:00

    Godz. 16:20 - spotkania z wychowawcami klas:

    KlasaWychowawcaNr sali
    1aP.Obrzut12
    1eM.Siciarz48
    1mH.Małysa-Legutko47
    1gA.Chronowska46
    1fZ.Durlak42
    1iP.Szczypuła43
    1jP.Mordarska41
    1tJ.Klag-Pierzchała40

  • "Młody Sącz - porozmawiajmy o młodzieży i startupach" - debata (2018-09-17)

    W sobotę 15 września uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Bernadetty Górskiej, wzięli udział w debacie "Młody Sącz - porozmawiajmy o młodzieży i startupach". Spotkanie odbyło się w auli WSB-NLU, a jego organizatorem było sądeckie Stowarzyszenie Młodzi Aktywni. Tematykę ujęto w cztery główne zagadnienia: Jak poprawić ofertę miasta dla młodych ? Jak zaangażować młodych w miasto ? Jak nawiązać współpracę miasta z biznesem ? Jak rozwijać przedsiębiorczość u młodych ? W debacie uczestniczyli m.in.: przedsiębiorcy, nauczyciele, studenci prawa, psycholog, coach, a także młodzieżowi działacze społeczni i radni miasta Nowego Sącza.
    W toku omawianych zagadnień kilkakrotnie padały słowa uznania pod adresem młodzieży naszej szkoły oraz ich osiągnięć na polu wynalazczości i przedsiębiorczości, a także podkreślano znaczące zasługi tychże młodych ludzi dla miasta Nowego Sącza.

  • Zmiana długości przerw na planie lekcji (2018-09-17)

    Od 17. września (poniedziałek)
    zacznie funkcjonować nowy plan lekcji
    i nowy godzinowy wymiar przerw
    wg poniższego harmongramu:

    7:00 - 7:45
    7:55 - 8:40
    8:50 - 9:35
    9:45 - 10:30
    10:40 - 11:25
    11:35 - 12:20
    12:30 - 13:15
    13:35 - 14:20
    14:30 - 15:15
    15:25 - 16:10
    16:20 - 17:05
    17:10 - 17:55

    18:00 - 18:45

  • "Tyś coś poległ dla idei, chwała Ci..." (2018-09-17)

    "Tyś coś poległ dla idei, chwała Ci..."

    "Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych" (Mt 1,1-18)

    W dniach 13-14 września, Pani Ewa Kustroń de Ramos – wnuczka generała, Pani wicedyrektor Krystyna Rembiasz, Tadeusz Zawiślan, Ewa Bereś oraz klasy 3e, 2 m i Poczet Sztandarowy uczestniczyli w wycieczce śladami walk naszego Patrona Szkoły. W czwartek w Starym Dzikowie uczestniczyliśmy we mszy św. oraz akademii przygotowanej przez harcerzy - Pamięci Żołnierzy września 1939 i złożyliśmy kwiaty na cmentarzu. Zwiedziliśmy też cerkiew, w której Andrzej Wajda kręcił film ""Katyń". Oddaliśmy hołd w miejscu postrzału i śmierci generała w Ułazowie.

    "... Na czele szedł Generał z resztą swojego sztabu /3 oficerów/. Na przeciwległym skraju polany ogień trzech cekaemów rzucił nas na ziemię. Generał otrzymał strzał w policzek pod prawym okiem. Karabiny niemieckie grały bez przerwy, nasze odpowiadały z rzadka. Widziałem, jednak Generał uniósł się, trzymając w ręku visa, jakby chciał rzucić naprzód, lecz opadł z powrotem. Dwie serie z cekaemów usadowiły go na wieki - jedna w krzyż, druga w prawą łopatkę. Była to 14,00. Do 14,30 trzymali nas Niemcy pod ogniem, odpowiadając nawałom na każdy nasz strzał lub granat. Z całego oddziału zebrano nas ok. 60 ludzi. Generał Kustroń żył jeszcze – mówił coś, lecz nie można było zrozumieć, w końcu ucichł i zesztywniał. Żołnierze niemieccy chcieli nas siłą zabrać od jego ciała, lecz niemiecki kapitan, gdy tylko się dowiedział, nad kim płaczą zebrani oficerowie, oddał honory wojskowe i zostawił nas przez chwilę...".

    Por. rez. R. Pollak, który z grupą oficerów znajdował się blisko gen Kustronia, opowiadał: "... Strzelano do Generała i do nas z prawej strony, od lasu, i to z odległości najwyżej 20 – 30 metrów. Serią pocisków z broni maszynowej. Generał został ranny najpierw w kark, a następnie w klatkę piersiową, w twarz i oko przestrzelono go 15 września. Z pobliża Generała zabrali Niemcy do niewoli co najmniej 60 żołnierzy, w tym 12 oficerów. Ciało gen. Kustronia Niemcy przewieźli do Ułazowa. Według opowiadania ludności była to godz. 16:00. Ciało owinięte w celtę złożyli na powietrzu plebani greko-katolickiej, na słomie pod stertą zboża. Przed południem 17 września pochowali Generała na placu przy cerkwi w Ułazowie w obecności nie wielkiej grupy ludności. Pluton wojska niemieckiego oddał salwę honorową".

    W piątek uczestniczyliśmy w obchodach 50. rocznicy nadania imienia gen. Józefa Kustronia Zespołowi Szkół w Lubaczowie. Uroczystość rozpoczęła msza święta, której przewodniczył J.E. Ks. Bp Mariusz Leszczyński. Po modlitwie uczestnicy uroczystości przeszli do placówki, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę, złożono kwiaty przed obeliskiem oraz poświęcono i oddano do użytku zmodernizowany budynek internatu. Oficjalna część uroczystości odbyła się w hali sportowej.

    "Wszelkie wspomnienie jest teraźniejszością" – Novalis
    Słowa powyższe skłaniają do refleksji na temat czasu. Mówią o przeszłości i o dniu dzisiejszym. Dają też perspektywę przyszłości naznaczonej symbolicznie osobą gen. Józefa Kustronia. Prawo , godność i żołnierski honor to ponadczasowe, niezmienne wartości, które łączą nasze szkolne społeczności – z okazji Jubileuszu składamy więc Wam gratulacje z życzeniami wielu lat świetności – w imieniu całej społeczności szkoły słowa te wypowiedziała Pani Dyrektor Krystyna Rembiasz.

    "Wycieczkę do Lubaczowa rozpoczęliśmy od mszy i przejścia na cmentarz. Następnie udaliśmy się na miejsce postrzału Gen. Kustronia. Było to duże przeżycie. Uświadomienie sobie, że 79 lat temu umierali tu ludzie, a teraz my tu stoimy. Drugi dzień spędziliśmy na ceremoniach upamiętniając Generała i wszystkich poległych. Było to równie głębokie przeżycie..." - Dawid 2m

    "... Generał Kustroń był człowiekiem wielkiej chwały, oddany ojczyźnie - sercem oraz czynem. Był wielkim patriotą, którego nam dały czasy tak burzliwe. Niech w pamięci słynie! ..."" - Szymon 3e

    "... Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem żywego ducha patriotyzmu młodzieży w szkole w Lubaczowie. Pozytywnie zaskoczył nas ogrom pracy i zaangażowania władz lokalnych czego brakuje w Nowym Sączu. Bez porównania jest to na jakim poziomie rozwoju jest szkołą w tak małej miejscowości jaką jest Lubaczów. Jeśli tak mała miejscowość może posiadać tak dobrze wyposażona szkole to warto pomyśleć o tym co może osiągnąć elektryk..." - Jakub klasa 3e

    Foto relacja , facebook.com , facebbok.com , facebook.com , facebook.com , Foto relacja na stronie Zespołu Szkół w Lubaczowie

  • Ważny komunikat:
    dodatkowe zajęcia z teorii obwodów elektrycznych (2018-09-13)

    Uczniowie klas: 2a, 2e, 2m, 2f i 2g, którzy zgłosili się na dodatkowe zajęcia z teorii obwodów elektrycznych z Panem A.Kościółkiem, przygotowujące do udziału w olimpiadach technicznych, rozpoczną zajęcia od najbliższego czwartku ( 13. września b.r. ) w sali nr 11 w godzinach: 14:10 - 15:05.
  • WNUCZKA PATRONA SZKOŁY Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE (2018-09-10)

    10 września naszą szkołę odwiedziła Pani Ewa Kustroń de Ramos - wnuczka gen. Józefa Kustronia - patrona szkoły.

    Pani Ewa opowiedziała o sobie, gratulowała sukcesów szkoły i uczniów. Pomimo, że mieszka w Wenezueli, to na bieżąco śledzi dokonania naszych uczniów, nauczycieli, szkoły. Jest dumna z osiągnięć szkoły, której patronem jest jej dziadek. Pani Ewa zachwycona była wyeksponowaniem, pamiątek po dziadku podarowanych szkole, w gablotach w głównym holu. Podzieliła się także opinią o życiu w wyniszczonej Wenezueli. Bardzo się cieszy, iż pamięć o dziadku a naszym patronie gen. Józefie Kustroniu jest głęboko w sercach nauczycieli i uczniów szkoły.

    Józef  Rudolf Kustroń Generał Brygady Wojska Polskiego, urodzony 16 października 1892 roku w Stryju. Młodość spędził w nowym Sączu, gdzie osiadła jego rodzina. Podczas nauki w szkole średniej, należał aktywnie do polskich nielegalnych organizacji niepodległościowych, w tym związku młodzieży Zet, sam także je organizował. W 1910 podjął studia prawnicze i filozoficzne na Uniwersytecie Jagieloński w Krakowie. W 1912 wstąpił do paramilitarnego polskiego Związku Strzeleckiego. Równolegle ze studiami na uniwersytecie, studiował również w Akademii Handlowej. Po wybuchu I Wojny Światowej wstąpił do Legionów Polski i został w stopniu chorążego dowódcą plutonu w IV batalionie 2 Pułku Piechoty Legionów, skierowanego na front przeciw Rosji. 29 października 1914 został ciężko ranny w bitwie pod Mołotkowem , po której otrzymał awans na podporucznika. Po leczeniu w szpitalu, powrócił na front w stopniu porucznika. Objął tym razem dowództwo 2 kompanii w 4 Pułku Piechoty Legionów. Walczył z pułkiem m.in. pod Jastkowem na Lubelszczyźnie i na Wołyniu. Pod koniec 1916 awansował do stopnia kapitana i mianowany adiutantem 2 pp. Na skutek kryzysu przysięgowego, gdy polscy żołnierze odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, Kustroń został przez Austriaków zdegradowany i przeniesiony do jednostki austriackiej piechoty. Od 1917 działał w polskiej konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 31 października 1918 uczestniczył w rozbrajaniu żołnierzy austriackich w Krakowie.

    Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Kustroń początkowo pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych i na stanowiskach sztabowych. Podczas wojny polsko-bolszewickiej, od lipca 1920 kierował z ramienia Naczelnego Dowództwa w stopniu podpułkownika przewozami wojskowego transportu kolejowego i ewakuacją kolejową na zachód. Za zasługi podczas wojny polsko-bolszewickiej został odznaczony w 1923 Orderem Virtuti Militari. Po wojnie polsko-rosyjskiej służył w piechocie. Był zastępcą dowódcy 42 Pułku Piechoty w Białymstoku, a od stycznia 1925 dowódcą 55 Pułku Piechoty w Lesznie. W 1926 awansował do stopnia pułkownika. Podczas przewrotu majowego, Kustroń jako piłsudczyk nie dopuścił do wyruszenia swojego pułku na odsiecz siłom rządowym. Następnie od sierpnia 1930 był dowódcą piechoty dywizyjnej 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty w Grudziądzu, po czym w październiku 1935 objął dowództwo 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku. Z dywizją wziął udział w zajęciu Zaolzia. W marcu 1939 otrzymał awans na generała brygady. W Bielsku, mieście o dużym procencie ludności niemieckiej, Kustroń zaangażował się aktywnie w działalność o polskim charakterze społeczno-politycznym, gospodarczym i narodowym. Był także prezesem oddziału Polskiego Związku Zachodniego. Jeszcze przed wybuchem wojny, oddziały polskie na tym terenie zmagały się z niemiecką dywersją. Podczas kampanii wrześniowej gen. bryg. Józef Kustroń dowodził nadal 21 Dywizją Piechoty Górskiej, wchodzącą w skład Grupy Operacyjnej "Bielsko" i Armii "Kraków". Od 1 września 1939 21 DPG uczestniczyła w ciężkich walkach odwrotowych, po których osłabiona przedarła się na południową Lubelszczyznę. 16 września dywizja, usiłując przebić się, stoczyła zaciekłą walkę pod Oleszycami z przeważającymi siłami niemieckiej 45 Dywizji Piechoty. Około godz. 14 w lesie między Koziejówką a Ułazowem generał Kustroń został zabity, uczestnicząc w ataku podczas próby przebicia się. Został pochowany na polu bitwy. W 1953 jego grób przeniesiono do Nowego Sącza. Nasza szkoła sprawuje opiekę na grobem.

  • Zacznij działać - realizuj z nami projekty (2018-09-06)

    Stowarzyszenie Sądecki Elektryk, to grupa, a grupa może więcej, niż pojedyncze osoby.
    Motywujemy się do działania, wymieniamy doświadczeniami, uczymy się od innych.
    Możemy liczyć na wspólną pomoc, wsparcie i rozwój.
    Wspomagamy szkołę i jej społeczność na różnych poziomach jej funkcjonowania.

    Także w tym roku szkolnym realizujemy bardzo ciekawe projekty:

    Nauka programowania w praktyce
    Debaty Naukowe w Elektryku
    XI Memoriał Jana Borka
    Program stypendialny „Młode talenty”
    SOS dla Sądecczyzny IX edycja
    Podaruj krople nadziei – masz ją we krwi IV edycja

    Szczegóły i opis realizowanych projektów

    Przyjdź i realizuj swoje zainteresowania a może znajdziesz nowe :-)

    Telewizja Małopolska

    Sądecki Elektryk
  • Wrzesień 1939 - pamiętamy! (2018-09-06)

    79 lat temu był piękny wrzesień, ludzie, uczniowie normalnie mieli iść do pracy, szkoły...
    Przerwał ryk samolotów już 1 września rozpoczęła się II wojna, już 17 agresja ZSRR na Polskę, wrzesień to też bohaterska walka patrona naszej szkoły...
    Poczet Sztandarowy reprezentował cała społeczność szkoły w uroczystościach miejskich upamiętniających tamten wrzesień.

    Będziemy pamiętać tamten wrzesień...

    "Będziemy znowu mieszkać w swoim domu,
    Będziemy stąpać po swych własnych schodach.
    Nikt o tym jeszcze nie mówi nikomu,
    Lecz wiatr już o tym szepcze po ogrodach...
    Przejdą dni ciężkie klęski i rozgromu
    I zapomnimy o ranach i szkodach...
    Będziemy znowu mieszkać w swoim domu,
    Będziemy stąpać po swych własnych schodach."

  • K o m u n i k a t (2018-09-03)

    W dniu 3.09.2018r. (poniedziałek)
    odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szk. 2018/19
    wg harmonogramu:

    Godz. 8.oo - Msza Św. w Kościele NSPJ

    Godz. 8.45 - Zbiórka na placu apelowym uczniów, nauczycieli, wychowawców, rodziców.

    Godz. 9.oo-9.30 - Uroczysty apel

    Godz. 9.40 – spotkania uczniów z wychowawcami klas:

    KlasaWychowawcaSala
    2aG.Kantor13
    2eK.Tekieli43
    2mK.Ząbkowski52
    2fK.Jaworski14
    2gR.Kruk46
    2iŁ.Jurczak7
    2jM.Matląg11
    2tA.Gołaszewski8
    3eE.Bereśśw.szkolna
    3fA.Kościółek12
    3gE.Kajder4
    3mM.Bochniarz40
    3iJ.Michałowska42
    3jM.Roman41
    3tK.Stopka15
    3zM.Grzegorczyk38
    4eK.Brdejsala jęz. 6
    4fM.Czaja45
    4gG.Durałeksala gimnastyczna
    4mB.Matuła-Stępieńsala jęz. 4
    4iA.Sekuła47
    4jA.Baran48
    4kM.Wójcik44
    4tJ.Nalepa51

  • Inauguracja nowego roku szkolnego (2018-09-03)

    W końcu nastał ten moment – dla jednych radosny, dla innych nieco mniej :-) Czas jest nieubłagalny dziś pierwszy dzień nowego roku szkolnego 2018/2019 i koniec wakacyjnej laby.

    Dziś po mszy św. uczniowie, nauczyciele, rodzice uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym związanym z dwoma wydarzeniami - 79 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej i rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

    Pan Dyrektor Walenty Szarek powitał uczniów i nauczycieli, wspomniał o osiągnięciach ubiegłorocznych maturzystów, a następnie zwrócił się do uczniów życząc im sukcesów i wspaniałych wyników w nauce. Tegorocznym maturzystom dyrektor ZSEM życzył powodzenia na egzaminie dojrzałości i egzaminach zawodowych.

    Z zadumą i powagą wspominaliśmy żołnierzy walczących w II Wojnie Światowej. Dzisiaj, dzięki ich poświeceniu możemy spokojnie i radośnie rozpocząć nowy rok szkolny, ale w 1939 roku młodzi ludzie nie usiedli w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka, usłyszeli huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. Wielu z nich zamiast rozpocząć naukę ruszyło do walki z nieprzyjacielem, wielu z nich nigdy nie wróciło do domu oddając swoje życie także za nas. To dzięki ich patriotycznej postawie, niezłomności i ukochaniu wolności ponad wszystko możemy dzisiaj rozpoczynać nowy rok szkolny w niepodległym kraju i w pokoju. Grupa młodych artystów z naszej szkoły wzbogaciła tę część uroczystości prezentując utwory muzyczne w nowych autorskich aranżacjach. Powagi uroczystości dodało wykonanie utworu „Cisza” na trąbce przez ucznia klasy 4i.

    W drugiej części montażu słowno – muzycznego uczniowie pożegnali wakacje: słoneczne plaże, błękit nieba, górskie ścieżki wśród lasów, szalone przygody i wakacyjnych przyjaciół. Złożyli także życzenia owocnego roku szkolnego wszystkim uczniom i nauczycielom ZSEM, szczególnie maturzystom i pierwszoklasistom.

    Uroczystość zakończyliśmy wykonaniem utworu, którego słowa powinniśmy pamiętać także w tym roku szkolnym.

    ”Strach przed lataniem i głód doświadczeń.
    Wstyd przed mówieniem sobie "nie wiem".
    Ogromna siła wyobrażeń,
    To nie przypadek, że jesteśmy razem”.

    Cześć artystyczną poprowadzili uczniowie klas 4i, 4g, 2t i 2i pod opieką p. Agaty Wójs.

  • 1 września 1939 r. - pamiętamy (2018-09-01)

    Dziś obchodzimy 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
    Tego dnia armia niemiecka zaatakowała Polskę bez wypowiedzenia wojny.

    1 września 1939 r. O godzinie 4:45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, której broniła załoga pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego (około 200 żołnierzy). Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.
    Rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego wprowadzony został na terenie całej Polski stan wojenny.