Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Archiwum Aktualności

  • Czas zadumy i pamięci o zmarłych (2018-10-31)

  • "Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, lecz co ty możesz zrobić dla Polski..." (2018-10-31)

    "Nie pytaj co Polska może zrobić dla ciebie, lecz co ty możesz zrobić dla Polski..."

    "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju" - to jedno z najważniejszych zdań wypowiedzianych przez Johna F. Kennedy'ego - Prezydenta Stanów Zjednoczonych, bardzo pasuje do Polski... do kolejnej już uroczystości patriotycznej obchodzonej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

    Dziś 31 października 2018 Poczet Sztandarowy i przedstawiciele uczniów uczestniczyli w kolejnej uroczystości Odsłonięcia Tablic z nazwiskami 194. poległych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości w latach 1918-1920. Tablice zostały odtworzone i wmurowane w Basztę Kowalską sądeckiego zamku.

    Dla naszej szkoły to wydarzenie jest szczególne, gdyż nasz Patron – gen. Józef Kustroń – był "podhalańczykiem", a 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, obecna dziś na uroczystościach nosi imię gen. Józefa Kustronia.

    Wybór daty 31 października na uroczystość odsłonięcia tablic nie jest przypadkowy. To właśnie tego dnia w 1918 roku z Polskiej Komisji Likwidacyjnej z Krakowa nadszedł do Nowego Sącza szyfrowany telegram złożony z dwóch słów: „Już czas!”. Bez rozlewu krwi zajęto koszary, obsadzono składy broni, amunicji, żywności. Na budynku stacji kolejowej zawieszono transparent: „Wolna, Zjednoczona, Niepodległa Polska”. Po raz pierwszy w tym dniu, w Niepodległej Polsce, właśnie w Nowym Sączu orkiestra oficjalnie odegrała Mazurka Dąbrowskiego, który później stał się hymnem państwowym. Już 2 listopada w sądeckim ratuszu odbyła się uroczystość, podczas której przedstawiciele władz miejskich z ówczesnym burmistrzem Władysławem Barbackim na czele oraz milicji, złożyli przysięgę na wierność odrodzonej Rzeczypospolitej.   Tradycje 1. Pułku Strzelców Podhalańskich sięgają 1918 roku, kiedy to w Nowym Sączu zaczął stacjonować batalion Armii Austro-Węgierskiej 20 pułku piechoty, którego rejony werbunkowe znajdowały się na Sądecczyźnie i Podhalu. I PSP otrzymał swoją nazwę 1 grudnia 1918 roku na wniosek pułkownika Andrzeja Galicy. Jednostka wzięła udział w obronie Lwowa i walkach z Ukraińcami w Małopolsce Wschodniej, w starciach z Czechami na Spiszu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim oraz w wojnie z Rosją Sowiecką. Najcięższe walki pułk stoczył w Brześciu nad Bugiem. Na pamiątkę tych wydarzeń na sztandarze pułku widniały nazwy miast: Kijów, Brześć, Grodno, Białystok.  Na zamku królewskim w Nowym Sączu umieszczono tablice z nazwiskami 194. żołnierzy pułku, którzy oddali życie w walce za wolną Polskę. Liczne miasta i miejscowości z Podhala i Ziemi Sądeckiej, w tym w 1938 roku Nowy Sącz, w uznaniu zasług nadały pułkowi obywatelstwo honorowe.  Tablice zostały zdemontowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nie wróciły już na mury zamku, który uległ zniszczeniu podczas wybuchu 18 stycznia 1945 roku. Ślad po nich zaginął.

    Akt przywrócenia tablic ma upamiętnić tamte wydarzenia - 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie I Pułku Strzelców Podhalańskich.

    Relacja w serwisie: nowysacz.pl 

     

  • Konkurs "Weltsprachen Abitur" (2018-10-29)

    Konkurs "Weltsprachen Abitur" (edycja jesienna) zostanie przeprowadzony w naszej szkole 29.10.2018 (poniedziałek) od godz. 8:40 w salach 47 i 48. Uczniowie biorący udział w tym konkursie proszeni są o zgłoszenie się o godz. 8:25 w sali 47 oraz o przyniesienie ze sobą długopisu z czarnym wkładem do wypełnienia karty odpowiedzi.
  • Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego (2018-10-28)

    Dziś 28 października 2018 odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego

    Nie byłoby tego zaszczytu, gdyby nie wydarzenia z grudnia 1914 roku, kiedy dowódca Legionów Józef Piłsudski przejechał po dziurawym moście na Dunajcu…

    Marszałek Józef Piłsudski to człowiek legenda. Nazywany jest jednym z ojców uzyskanej w 1918 roku niepodległości.

    W uroczystościach brał udział Poczet Sztandarowy Szkoły, uczniowie, nauczyciele oraz pani Dyrektor Krystyna Rembiasz.

    Józef Piłsudski wjechał do Nowego Sącza, po zwycięskiej bitwie pod Marcinkowicami. Tak, wspominał tamte chwile:

    Tym razem wchodziłem do miasta bez poprzedniego ostrzeliwania. Wchodziłem spokojnie, jak za czasów pokoju. Przyjemne to było wejście do miasta — miałem tylko dużo kłopotu ze swoją kasztanką. Wysłałem do Nowego Sącza naprzód swoich ułanów, sam zaś maszerowałem z piechotą. Belina doniósł mi, że w mieście przygotowują specjalną owację na cześć moją i mego oddziału. Podjeżdżałem do miasta już wieczorem. Kasztanka już na most na Dunajcu, podziurawiony przez wybuchy, kręciła głową, uważając, że jest zanadto niebezpieczny dla jej szanownego istnienia.

    Za mostem — wjazd do ciemnej ulicy z nieprzyjemnie brzmiącym pod podkowami brukiem powiększył jej przykrości. Z trwogą nastawiła już uszy. Lecz wreszcie rynek. Jasno oświetlony, czarny od tłumu. Gdym się na nim na kasztance ukazał, rozległ się krzyk całego tłumu i padły pociski z kwiatów. Tego już było stanowczo za wiele dla mojej wiejskiej klaczy, zwinęła się pode mną i chciała uciekać od owacji. Nie mało mnie kosztowało, by ją po prostu wepchnąć na rynek. Szła przez szpaler ludzki ostrożnie, nieledwie zatrzymując się co parę chwil. Czułem pod sobą, jak nieszczęśliwe stworzenie szukało ucieczki. Musiałem kasztankę ciągle pchać naprzód, tak, iż po wyjeździe z rynku poznałem i ja, że owacja coś kosztuje. Czułem doskonale, że mam nogi, tak miałem je zmęczone.”
    /Józef Piłsudski/

    13 XII 1914 r. po bojach w okolicy Limanowej, Piłsudski wkroczył do miasta na czele 1 pułku Legionów. Już dzień wcześniej Nowy Sącz był miastem wolnym – zainstalowali się tutaj legioniści i żołnierze węgierscy. Kiedy dowódca wjeżdżał do miasta, jego koń – Kasztanka – nie chciała iść po dziurawym moście na Dunajcu. Dziś niewiele się zmieniło w tym względzie…. Most był jednak zniszczony od działań wojennych. W mieście przygotowano im owację godną wielkich zdobywców.

    Ponownie Nowy Sącz odwiedził w 1921 r., już jako Marszałek Polski, żeby odebrać przyznany mu jeszcze w 1916 r. dyplom honorowego obywatela miasta. Przez Nowy Sącz przejeżdżał wielokrotnie, w drodze do Krynicy, gdzie lubił odpoczywać wraz z córkami.
    Ostatnia wizyta Marszałka miała miejsce 30 stycznia 1928 r. Wizytował wówczas 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, poprowadził też osobiście „grę wojenną” dla oficerów armii polskiej.

    Youtube

    nowysacz.pl

  • EGZAMINY ZAWODOWE (2018-10-25)

    W zakładce EGZAMINY ZAWODOWE został umieszczony harmonogram przystępowania uczniów ZSE-M do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w sesji egzaminacyjnej Styczeń/luty 2019. Zapraszamy zainteresowanych do zapoznania się z nim.
  • Konkurs "Młody Innowator" (2018-10-25)

    Zapraszamy do wzięcia udziału w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Młody Innowator", organizowanego przez Komitet Naukowo-Techniczny FSNT-NOT Doskonalenia Kadr wraz z Towarzystwem Kultury Technicznej i Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

    I etap jest organizowany w szkole. Tematem zgłoszonego do konkursu pomysłu może być dowolne rozwiązanie, polegające na udoskonaleniu istniejącego projektu lub opracowanie nowego, mającego cechy oryginalności.

    Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej not.krakow.pl, skąd można pobrać Regulamin, Plakat oraz Formularz zgłoszeniowy.

    Prace do II etapu należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 11. marca 2019 r. do TiO/Kraków na adres:

    Krakowska Rada FSNT NOT
    ul. Straszewskiego 28
    31-113 Kraków
  • !!! Konkurs !!! (2018-10-24)

    Image
  • „Elektryk” wygrywa Turniej Piłki Nożnej
    o Puchar Prezydenta Miasta Nowego Sącza (2018-10-24)

     

  • PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY z języka polskiego (2018-10-23)

    Organizacja zajęć w dniu 23. października 2018r. /wtorek/:

    lekcje 1, 2, 3, 4 - klasy maturalne: egzamin (sale wg harmonogramu).

    Wszystkie szczegółowe informacje dla klas I-IV u wychowawców klas.
  • Podsumowanie Rajdu Elektryka i spotkanie z podróżnikiem (2018-10-21)

  • Debaty Naukowe w Elektryku (2018-10-19)

  • Kolejna Debata Oksfordzka dla uczniów elektryka !!!! (2018-10-19)

  • 42. Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego (2018-10-19)

    Etap szkolny Olimpiady Języka Niemieckiego
    odbędzie się 9. listopada 2018r. o godz. 10:00.

    Zgłoszenia do 25. października 2018r. u p. Ewy Dziedzic.
  • "Genialni" czyli nasi uczniowie w WSB-NLU (2018-10-17)

    "Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu"

    THOMAS EDISON

    W dniu 13 października 7 uczniów naszej szkoły wzięło udział w półfinale konkursu organizowanego przez WSB National Louis University w Nowym Sączu "Geniusz IT". Patronat medialny nad konkursem objęła TVP S.A., partnerem generalnym wydarzenia została grupa Lotos, natomiast technologicznym - firma Microsoft. Do pierwszego etapu zmagań zgłosiła się niemalże setka uczestników z całego kraju, spośród których do zmagań półfinałowych zakwalifikowało się 18 osób - a pośród nich aż 7 uczniów Elektryka. W obecności jury "nasi" kandydaci na geniusza IT zaprezentowali swoje prace, które cieszyły się wielkim uznaniem i wzbudzały podziw komisji konkursowej.

    Łukasz Sułkowski
    Dominik Żurek

    4G
    4M

    Autonomiczny transportowiec domowy

    Krzysztof Mazur 4M Łazik wielofunkcyjny
    Dawid Liberda 4J Walle Home Assistant
    Mikołaj Maurer 3M Wielozadaniowy pojazd gąsienicowy "Devastator"
    Dawid Pasionek 4I Internetowy system zamówień
    Michał Iwański 3M Pojazd hybrydowy "Hybrydzik"

    Uczestnicy mieli do swojej dyspozycji około 15 minut na przedstawienie swojego projektu, potem członkowie jury w osobach m.in. dziekana oraz wykładowców wydziału informatyki WSB-NLU przystępowali do zadawania pytań dotyczących zagadnień merytorycznych ale także praktycznych zastosowań danego projektu.

    Poziom zawodów półfinałowych okazał się bardzo wysoki - każda z zaprezentowanych prac zawierała wiele innowacji oraz ciekawych rozwiązań. Jak zwykle chłopcy z Elektryka dali pokaz swoich niesamowitych umiejętności i po raz kolejny rozsławili imię naszej szkoły.

    Stopień merytoryczny prezentowanych projektów a także efektowny sposób ich prezentacji pozwalał już w sobotę przypuszczać, że o awansie do finału konkursu decydować będą detale. Na ostateczne wyniki poczekać musieliśmy jednak kilka dni.

    Do zawodów finałowych , które odbędą się w listopadzie podczas organizowanego przez WSB trzydniowego show "Potęga Informatyki" zostało zakwalifikowanych ostateczne 6 uczestników a pośród nich Mikołaj Maurer z klasy 3m . Wszystkim półfinalistom z naszej szkoły serdecznie gratulujemy natomiast Mikołajowi, który jako jedyny będzie reprezentował nas w wielkim finale konkursu "Geniusz IT" życzymy zwycięstwa.

  • Nauczyciel ma wpływ na wieczność... (2018-10-17)

  • Olimpiada Wiedzy Technicznej (2018-10-16)

    Etap szkolny Olimpiady Wiedzy Technicznej odbędzie się 19 października o godz. 9:00 w Auli PWSZ (Instytut Techniki). Zbiórka uczestników 8:50.
  • Pogrzeb Generała Bronisława Pierackiego (2018-10-14)

  • Dzień Edukacji Narodowej (2018-10-14)

  • Mamy IV miejsce w wojewódzkich przełajówkach !!! (2018-10-12)

     

  • Jula Jeleńska "wypływała" złoto !!! (2018-10-12)

  • Olimpiada wiedzy o mediach (2018-10-11)





  • Podaruj krople nadziei - masz je we krwi (2018-10-11)

  • Sport w Elektryku (2018-10-11)

  • AKTUALNA DOKUMENTACJA - CKZ,
    Małopolska - fundusze europejskie (2018-10-10)



    W związku z kontynuacją projektu finansowanego z funduszy europejskich oraz możliwością uczestniczenia uczniów naszej szkoły w różnego rodzaju kursach zawodowych, zamieszczamy aktualną, niezbędną do tego dokumentację.
  • !!! Uwaga !!! Zmiana przerw !!! (2018-10-08)

    Od najbliższego poniedziałku (8. października)
    wracamy do 5 minutowych przerw
    między lekcjami.
    Poniżej szczegółowy „rozkład jazdy”:

    1.     7:00 -   7:45
    2.     7:50 -   8:35
    3.     8:40 -   9:25
    4.     9:30 - 10:15
    5.   10:30 - 11:15
    6.   11:20 - 12:05
    7.   12:10 - 12:55
    8.   13:15 - 14:00
    9.   14:05 - 14:50
    10.   14:55 - 15:40
    11.   15:45 - 16:30
    12.   16:35 - 17:20
    13.   17:25 - 18:10

  • Olimpiada Matematyczna (2018-10-04)

    Zachęcamy do rozwiązywania zadań LXX Olimpiady Matematycznej.
    Więcej informacji na tej stronie lub u nauczycieli matematyki.
  • Komunikat (2018-10-04)

    Stowarzyszenie Sądecki Elektryk serdecznie zaprasza uzdolnioną młodzież do zaangażowania się w roli wolontariuszy, którzy pomogą uczniom ZSEM z matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Chętnych prosimy o kontakt z opiekunkami wolontariuszy pp. Zyzanną Durlak, Barbarą Wideł lub bezpośrednio z p. Markiem Ryglewiczem.