Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Aktualności

  • 2018-09-22 Podaruj kroplę nadziei – masz ją we krwi !

    Życie

    Kropla10 października w świetlicy szkolnej odbędzie się Akcja Oddawanie Krwi – 9:00-14:00
    Pokaż znajomym, że oddajesz krew i zachęć ich do Honorowego Krwiodawstwa.
    Masz 18 lat, czujesz się zdrowy, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała – możesz oddać krew!

    „Twoja krew – to dar życia”

    Krwiolecznictwo jest bardzo ważną dziedziną medycyny, wspomagającą działania lekarzy różnych specjalności. Na co dzień niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że krew jest lekiem ratującym ludzkie życie, zaś jej jedynym i niezastąpionym źródłem jest człowiek. Krew jest potrzebna codziennie, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie nie udało się wytworzyć poza ustrojem człowieka.
    Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także chorym cierpiącym na szereg poważnych schorzeń. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych składników, pozwala ratować życie i zdrowie.
    Ponadto krew jest lekiem, który pozyskujemy jedynie dzięki dobroci ludzkiej, ponieważ tylko człowiek może ofiarować go drugiemu człowiekowi, jako szczególny dar – dar życia.
    Nie przechodźcie, więc obojętnie .Odpowiednia stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo, w jakim momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać.

    ABC krwi:
    Wiecie, że to Polak Ludwik Hirszfeld wprowadził oznaczenia grup krwi, których świat używa do dziś? Ten człowiek-żyła to wybitny immunolog Ludwik Hirszfeld! Literowe oznaczenia wprowadzono już w 1928 roku. Z kolei inne osiągnięcie lekarza - odkrycie źródła konfliktu serologicznego - uratowało życie wielu noworodkom, a jemu przyniosło nominację do Nagrody Nobla. Hirszfeld był także jednym z założycieli Państwowego Zakładu Higieny i szanowaną personą II RP, a jego ekspertyza była elementem słynnego procesu Gorgonowej, który rozgrzewał wyobraźnię całego społeczeństwa.

    Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk – współfinansowany przez Urząd Miasta Nowego Sącz – Wydział Zdrowia