Wycieczka do Warszawy
8 czerwca 2016 roku klasy 2jT i 2z ZSZ z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu wybrały się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wczesnym pogodnym rankiem uczestnicy zebrali się przed budynkiem swojej szkoły. Wszystkim dopisywał humor. Nikt nie narzekał, że tej nocy musiał spać trochę krócej.
W stolicy Polski powitała nas przewodniczka z Biura Turystycznego PTTK „Trakt”. Tuż przed południem wszyscy mieli okazję znaleźć się na Krakowskim Przedmieściu, a tam zobaczyć pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki oraz Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wszyscy na chwilę zatrzymali się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Miejsce to przywołało wspomnienia dotyczące najważniejszego wydarzenia, które miało miejsce w XX wieku, a mianowicie II wojny światowej. Każdy z nas zapewne nigdy nie zapomni o poświęceniu żołnierzy, którzy ginęli w obronie wolności naszej Ojczyzny, abyśmy mogli żyć i realizować swe plany w wolnym kraju.
Przewodniczka, oprowadzająca naszą grupę, opowiadała interesująco o miejscach, które mieliśmy okazję zwiedzić. Następnym punktem wycieczki było Stare Miasto. Tutaj dowiedzieliśmy się, że Plac Zamkowy został wytyczony na początku XIX wieku według projektu Jakuba Kubickiego. Zabudowa placu została zniszczona przez Niemców. Niebawem po zakończeniu wojny przystąpiono do jego odbudowy. Pośrodku placu już w XV wieku wzniesiono kolumnę Zygmunta III Wazy – najstarszy świecki pomnik w Warszawie. Będąc w tym miejscu można oglądać zachowane mury obronne miasta.
Naszą uwagę zwrócił Rynek Starego Miasta w Warszawie, który do XVIII wieku był najważniejszym placem miasta, na którym koncentrowało się życie Warszawy. Był również świadkiem największych wydarzeń historycznych Polski.
Kolejnym punktem wycieczki był Pomnik Małego Powstańca. Ten posąg upamiętnia tragiczne a zarazem pełne heroizmu i poświęcenia wydarzenie z życia Polaków – powstanie warszawskie z 1944 roku. Pani przewodnik zwróciła uwagę na wiek uczestnika tego zrywu warszawiaków.
Czerwiec to miesiąc Euro 2016, nie można było zapomnieć o odwiedzeniu Stadionu Legii znajdującego się na warszawskim Powiślu. Miejsce to na wielu z nas zrobiło duże wrażenie.
Nie mogliśmy również pominąć wizytówki Warszawy, którą jest Pałac Kultury i Nauki. Tutaj z XXX piętra podziwialiśmy panoramę miasta.
Następny dzień rozpoczął się przejazdem metrem warszawskim do Centrum Nauki Kopernik – miejsca promowania i popularyzacji komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą tutaj poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
W sąsiedztwie CNK znajdowała się Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Razem z przewodnikiem i opiekunami weszliśmy na dach tego budynku. Tutaj dostępny był dla nas barwny ogród. Miejsce otwarte przed 14 laty- jeden z największych ogrodów dachowych w Europie.
Jednak najpiękniejszym zabytkiem okazały się Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy. Pani przewodnik barwnie opowiadała o tym miejscu. Zwróciła naszą uwagę na: Biały Domek, Pałac Myślewicki, Amfiteatr, Pomarańczarnię, Staw przy Pałacu na Wyspie, Pomnik Fryderyka Chopina.
Odwiedzając Warszawę, nie można było pominąć Cmentarza Powązkowskiego z pięknymi nagrobkami, figurkami będącymi skarbnicą rzeźby i małej architektury. To miejsce spoczynku działaczy niepodległościowych, pisarzy, poetów, uczonych.
Ostatni dzień powitał nas ciężkimi, ciemnymi chmurami, które niebawem ustąpiły miejsca słonecznej pogodzie. Razem z oprowadzającą nas osobą udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Rekwizyty, znajdujące się w jego wnętrzu, przypomniały nam jedno z największych wydarzeń XX wieku. Dzięki aparatom telefonicznym z tej epoki mogliśmy posłuchać wspomnień powstańców.
Potem udaliśmy się do Pałacu Królewskiego, gdzie zobaczyliśmy Salę Senatorską, Salę Tronową, Kaplicę Małą, Salę Rady, Salę Rycerską, Pokój Marmurowy.
Po trzech dniach spędzonych w stolicy udaliśmy się w drogę powrotną. W autokarze wszystkim dopisywał wspaniały humor. Jedni śpiewali ulubione piosenki, inni oglądali mijane widoki, pozostali rozmawiali.
Wycieczka ta była wspaniałą lekcją historii.
Paweł Długosz
Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL wycieczka 2j i 2z