Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Spotkanie z Podróżnikiem

Spotkanie z Podróżnikiem

15 lutego 2013r., uczniowie naszej szkoły, już po raz kolejny, spotkali się z podróżnikiem grupy "Trzask", z panem Grzegorzem Chachurą. Tym razem wybraliśmy się w podróż do Meksyku.

Prowadzący spotkanie w ciekawy sposób przybliżył uczniom ten niezwykły kraj znajdujący się na kontynencie Ameryki Północnej. Uczniowie dowiedzieli się o zwyczajach mieszkańców, ich codziennym życiu, kulturze.
Oglądając slajdy z wyprawy poznali meksykańską florę i faunę. Mogli zobaczyć, jakie atrakcje czekają na turystów w tym kraju , dowiedzieli się m.in., że:
- Meksyk to główny wydobywca i eksporter srebra;
- rośnie tam najstarsze drzewo na świecie - cypryśnik amerykański liczący prawie 2000 lat;
- jest to kraj, w którym święto zmarłych obchodzi się w bardzo radosny sposób;
- na nagrobkach zmarłych można znaleźć ciekawe i wesołe napisy;
- to kraj potężnych wulkanów i pradawnych zabytków - Piramida Słońca i Księżyca;
- stolica kraju jest jednym z największych miast na świecie;
- jednym z przysmaków ludności meksykańskiej  są świerszcze oraz larwy gusano  (żyją w korzeniach, w sercu lub na liściach agawy).

Uczniowie zobaczyli sombrero oraz ziarna kakaowca, które dawniej były bardzo cenne i można było za nie kupić żywność a także np. niewolników. Dowiedzieli się również wielu rzeczy o pradawnej, wysoko rozwiniętej cywilizacji Majów. Spotkanie wzbogacone było również humorystycznymi wątkami.
Spotkanie z podróżnikiem spotkało się z dużym zainteresowanie wśród młodzieży. Ukazało piękno geografii świata oraz przybliżyło kulturę i zwyczaje prezentowanego kraju. Była to ciekawa lekcja geografii, miejmy nadzieję, że nie ostatnia.

Opinie uczniów :
- Bardzo podobało mi sie spotkanie z podróżnikiem.  Dowiedziałam sie wielu ciekawych faktów na temat meksykańskiej kultury; jedzenia, obyczajów. Pan podróżnik opowiadał bardzo interesująco, pokazał nam kilka pamiątek. Było fajnie!
- Takie spotkania w ciekawy sposób zastępują nam lekcje geografii. Możemy się dowiedzieć dużo więcej niż na zwykłych zajęciach bo są to bezpośrednie doświadczenia turystów i poznajemy kraje od bliższej nam strony. Prezentacja była bogata w zdjęcia, co wzbogaciło jeszcze przekaz podróżników. Podobało mi się również to że podróżnik przywiózł ze sobą  wiele ciekawych pamiątek .
-  Bardzo cieszy mnie ,że w naszej szkole odbyło się takie spotkanie, bardzo mnie zaciekawiło. Mam nadzieję, ze będzie ich więcej.