Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL SOS dla Sądecczyzny IV edycja

SOS dla Sądecczyzny

PROJEKT EDUKACYJNY

SOS DLA SĄDECCZYZNY

IV edycja - 2013

  

1.     Cel projektu:

·        Edukacja proekologiczna, a w szczególności zagadnienia związane z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego poprzez dzikie wysypiska śmieci, zaśmiecane lasy i rzeki, których głównym i jedynym sprawcą i winowajcą jest człowiek

·        Zwrócenie uwagi na walory przyrodnicze Sądecczyzny, oraz rozwój i promocję turystyki w regionie

·        Praktyczne wykorzystanie wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania aplikacji okienkowych napisanych w języku programowania C++

·        Zdobycie umiejętności zespołowego, planowanego działania

2.     Nauczyciele odpowiedzialni za realizację projektu

·        Edyta Nowak – nauczycielka biologii

·        Marek Ryglewicz – nauczyciel przedmiotów informatycznych

3.     W projekcie uczestniczy 5 grup uczniowskich

-         z klasy II i  2 grupy

-         z klasy II j  1 grupa

-         z klasy III i 2 grupy

4.     Etapy realizacji projektu:

·        Uczniowie klas uczestniczący w projekcie dokumentują stan środowiska naturalnego w miejscu zamieszkania, oraz najbliższej okolicy

·        Korzystając z różnych źródeł uczniowie poszerzają swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska, przepisów prawnych itp.

·        Wykorzystując poznane narzędzia informatyczne uczniowie przygotowują aplikacje okienkowe napisane w C++, pokazujące stan środowiska w swojej najbliższej okolicy i zawierające propozycje rozwiązania tego problemu

·        Wykorzystując dostępne narzędzia graficzne każda grupa przygotuje plakat nt. projektu SOS dla Sądecczyzny IV edycja. Każda grupa dostarcza plakat organizatorom na 2 tygodnie przed publiczną prezentacją. Plakaty podlegają ocenie członków jury

·        Podczas publicznej prezentacji  projektu edukacyjnego kolejne grupy młodzieży przedstawiają przygotowane przez siebie materiały, oraz odpowiadają na 5 wylosowanych pytań sprawdzających ich wiedzę z zakresu ekologii;

·          Publiczna prezentacja odbędzie się 16 kwietnia 2013 w świetlicy. Początek godzina 900

5.     Publiczna prezentacja

·         kolejne grupy uczniów przedstawiają przygotowane przez siebie materiały i odpowiadają na zadawane pytania;

·        prezentacjom przysłuchuje się Jury, w skład którego wchodzą nauczyciele realizujący projekt, przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, oraz firm zajmujących się gospodarką odpadami. Pracom Jury przewodniczy Dyrektor ZSEM.

6.     Nagrody

·        najwyżej oceniona grupa uczniowska otrzymuje nagrodę pieniężną oraz tytuł „Najlepsi ekolodzy wśród informatyków”

 

SOS dla Sądecczyzny

SOS dla Sądecczyzny IV edycja

Dzisiaj 16 kwietnia odbyła się publiczna prezentacja, będąca ostatecznym podsumowaniem realizowanego od ponad trzech miesięcy projektu edukacyjnego SOS dla Sądecczyzny. To był trudny i naprawdę stresujący czas zarówno dla wszystkich pięciu grup uczestniczących w projekcie jak i dla nas organizatorów. Myślę, że uczestnicy wyszli  bogatsi o nowe doświadczenia, a przekaz, że warto dbać o środowisko naturalne dotarł do wszystkich którzy w tym dniu zjawili się w świetlicy szkolnej. Wystąpieniom grup przysłuchwało się Jury w skład, którego oprócz Pani Dyrektor Krystyny Rembiasz i współorganizatorki projektu Pani Edyty Nowak wchodzili przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, firmy SITA, oraz przedstawiciel Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W prezentacji uczestniczyła również przedstawicielka stowarzyszenia HUMANEO z Nowego Sącza, które ufundowało główną nagrodę.

W tym roku I miejsce zajęła grupa I klasy IIj, a o jej zwycięstwie zadecydowała głównie aplikacja, którą zachwycali się wszyscy jurorzy. Grupa zdobyła tytył "Najlepsi ekolodzy wśród informatyków". W nagrodę pojadą oni na wycieczkę do farmy fotowoltaicznej w Wierzchosławicach, którą to nagrodę ufundowało HUMANEO, dodatkowo od Rady Rodziców grupa otrzymała nagrodę pieniężną.

Drugie miejsce zajęły Ex aequo grupa I klasy III i (otrzymali nagrodę pieniężną od Rady Rodziców) oraz grupa I klasy II i (otrzymali oni możliwość zdobycia certyfikatu w standardzie ECC w module zielone biuro, ufundowane przez HUMANEO)

Gratulujemy zwyciężcom i wszystkim pozostałym grupom i już zapraszamy na V edycję w przyszłym roku.

Dziękujemy Jurorom, za ogromne zaangażowanie i obiektywne, profesjonalne, oceny poszczególnych grup, dziękujemy Gosi za przepiękne wykonanie piosenek, na otwarciu "Dziwny jest ten świat, a na zakończenie "Pamiętajcie o ogrodach, dziękujemy Justynie, Piotrkowi i Mariuszowi za profesjonalne prowadzenie imprezy, dziękujemy Spółdzielni Ogrodniczej za rewelacyjne, pachnące Sądecczyzną, jabłka, dziękujemy wszystkim, których nie wymieniłem, a w jakiś sposób pomogli w organizacji IV edycji SOS dla Sądecczyzny.

Zapraszamy do oglądania zdjęć oraz filmu nakręconego podczas panelu i zmontowanego przez Adriana Dybca i Patryka Myjaka z II j T http://www.youtube.com/watch?v=ZzlnURmlk1g

 

Wycieczka do farmy fotowoltaicznej w Wierzchosławicach

Klasa II j grupa I to tegoroczni "najlepsi ekolodzy w śród informatyków", a więc zwycięzcy IV edycji SOS dla Sądeccyzny. Zdobycie tytułu to również nagroda ufundowana przez stowarzyszenie Humaneo, którą była wycieczka do Wierchosąłwic. To tu znajduje się największa w Polsce farma fotowoltaiczna, która obecnie ma moc 1 MW, a docelowa ma osiągnąć 1, 8 MW.

Cytuję za Wikipedią

"Farma fotowoltaiczna w Wierzchosławicach – pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW zlokalizowana na terenie gminy Wierzchosławice, należąca do spółki Energia Wierzchosławice Sp. z o.o.

Budowa farmy rozpoczęła się 15 lipca 2011 roku, zakończyła 30 września 2011 roku. 2 października odbyło się uroczyste otwarcie z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Celem projektu była poprawa efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej. Farma mogła powstać dzięki środkom unijnym z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.

Energia produkowana w farmie jest sprzedawana bezpośrednio do sieci energetycznej. Farma składa się z 4445 paneli słonecznych (każdy o mocy 225 W), na działce o powierzchni 2 ha. Poszczególne panele zamontowane są na konstrukcji stalowej wbijanej kafarem do ziemi. Elektrownia działa na zasadzie konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Energia spływa z paneli do przetwornic, które zamieniają prąd stały na prąd zmienny, a następnie przez transformator przesyłany jest do sieci energetycznej."

Wizyta na farmie trwała około 1,5 godziny, a wracając wstąpiliśmy do muzeum Wincentego Witosa, wybitnego działacza ruchu ludowego w okresie międzywojennym, trzykrotnego premiera RP w latach 2020-2026.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z wyjazdu.