Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Pracownia automatyki budynkowej

W ZSEM oddano do użytku - pierwszą tego typu w kraju -  pracownię automatyki budynkowej. Zgromadzono w niej sprzęt i urządzenia elektryczne stanowiące wyposażenie współczesnego budynku i jego posesji. Znalazły się tam m. in. automatyczna brama wjazdowa, segmentowa brama garażowa, elektrycznie sterowane okna (elewacyjne i dachowe), system kontroli dostępu i monitoringu, stanowisko fotowoltaiczne, system alarmowy, widedomofonowy a nawet aneks łazienkowy i kuchenny czy system elektrycznego ogrzewania podłogowego i oświetlenia LED RGB.  To, że każde z tych urządzeń może być automatycznie sterowane (np. pilotem, czujnikiem,… itp) to już w zasadzie standard. Istotą powstałej pracowni jest fakt, iż wszystkie te urządzenia są objęte wspólnym systemem zarządzania, tworząc podstawę tzw. inteligentnego budynku. Zdecydowano się na całkowicie polski system Fibaro, który pod względem zaawansowania technologicznego stanowi absolutną czołówkę światową w tej branży. System ten umożliwia sterowanie każdym urządzeniem elektrycznym w sposób bezprzewodowy (Z-wave) umożliwiając jednocześnie tworzenie tzw. scen, czyli automatycznych sekwencji zachowania się i działania poszczególnych urządzeń. System zbiera z otoczenia informacje o temperaturze, wilgotności czy prędkości wiatru i na ich podstawie dokonuje odpowiednich decyzji. Użytkownik ma możliwość sterowania i zarządzania systemem poprzez Internet, z wykorzystaniem odpowiednich aplikacji na laptopa, smartfona czy tablet. Taka funkcjonalność pozwala np. przygotować dom na powrót domowników z pracy lub ze szkoły. Wystarczy że system otrzyma wiadomość sms lub zbliża się godzina powrotu do domu, a ten dokona np. korekty temperatury ogrzewania, włączy czajnik lub expres do kawy, odsłoni żaluzje w oknach i zmieni oświetlenie. Wszystko to ma na celu zapewnić maksimum komfortu przy zachowaniu efektywności wykorzystania energii elektrycznej.

Pracownia posiada status pracowni patronackiej Fibaro. (www.fibaro.com)

Wiele bardzo ciekawych pod względem technicznym urządzeń udało się zgromadzić dzięki  przekazaniu ich na potrzeby powstającej pracowni przez wiodące w naszym regionie (i nie tylko…!) firmy: Dako, Fakro, Wiśniowski (przedsiębiorca roku 2013), czy producenta wysokiej klasy  mebli – firmę BRDEJ

Wszystkie zgromadzone w pracowni urządzenia działają tak samo, jak w swoich naturalnych warunkach, co stanowi niewątpliwie jej największą zaletę.

W pracowni tej wiele ciekawych zajęć odbywać będą uczniowie praktycznie wszystkich specjalności realizowanych w „Elektryku” ale także odbywać się będą bardzo atrakcyjne prezentacje dla uczniów gimnazjów, mające na celu zainteresowanie ich nowoczesnymi technologiami poprzez bardzo bezpośredni i bliski z nimi kontakt.

 

Czym jest FIBARO?
- http://www.fibaro.com/pl/system-fibaro
- http://www.fibaro.com/pl/inteligentny-dom
- http://www.przewody.com.pl/Artykuły/SMART-House-z-FIBARO-1495.html
- http://imagazine.pl/2012/08/15/fibaro-system-home-center-2/
- http://antyweb.pl/system-fibaro-kazdy-dom-moze-byc-inteligentny-juz-dzis/

Fanpage:
- https://www.facebook.com/SYSTEM.FIBARO