Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL „Wiek nie gra roli – też możesz działać”

W ramach współpracy z  Stowarzyszeniem Travelling Inspiration „ Pokażmy Innym  Świat” uczniowie klasy 2 b LO i 2 j TE brali udział w warsztatach o tematyce „Wiek nie gra roli – też możesz działać”. Warsztaty zachęcały młodzież do aktywności obywatelskiej w wolnym czasie, zaangażowania w życie społeczne, pomocy innym przez lokalny wolontariat odpowiedni dla młodzieży szkolnej. Uczestnicy na zakończenie otrzymali pamiątkowe materiały i certyfikaty.

Ich głównym celem był pokazanie młodzieży, że w wolontariacie jest szansa zdobycia doświadczenia, odnalezienia swojej pasji oraz połączenia przyjemnego z pożytecznym. Młodzież poznała prawa wolontariusza, zapoznała się z   funkcjonowaniem stowarzyszeń         i fundacji. Przedstawiono inicjatywę „Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze” – czyli tandemowe wyprawy z osobami głuchoniewidomymi organizowane przez stowarzyszenie, która jest przykładem realizacji swojej pasji w wolontariacie.

Zakres tematyczny:
1. Dobre praktyki wolontariatu na przykładzie lokalnych akcji i tandemowej inicjatywy “Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze”.
2. Wolontariat – aspekty prawne oraz organizacyjne. Czyli jakie prawa przysługują wolontariuszom podczas działalności na rzecz organizacji NGO.
3. Wolontariat z osobami niepełnosprawnymi. Spotkanie z wieloletnim wolontariuszem i osobą niewidomą, które opowiedzą o tym jak ważny jest wolontariat. Zapoznanie się z j. migowym, alfabetem Lorma.
4. Możliwości samoorganizacji w NGO. Czyli czym są organizacje pozarządowe i jakie dają nam możliwości.

Stowarzyszenie Travelling Inspiration: 
travelling-inspiration.pl
www.80rowerow.pl

A.Chronowska