Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL VIII Memoriał Jana Borka

VIII Memoriał Jana Borka

VIII Memoriał Jana Borka

W dniu 21 marca 2015 roku w Zespole Szkół Elektryczno Mechanicznych odbył się w VIII Memoriał Jana Borka, Międzyszkolny Turniej Szachowy Sądecczyzny. Organizatorem było Stowarzyszenie Sądecki Elektryk, a turniej współfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Tegoroczne zawody miały rangę wojewódzką i zaproszenia do udziału w nich organizatorzy skierowali do wszystkich powiatów małopolski. Informacja o zawodach znalazła się również na oficjalnej stronie Małopolskiego Związku Szachowego w Krakowie.

W szranki stanęło 63 uczniów i uczennic, którzy zasiedli przy przygotowanych stolikach w sali gimnastycznej. Reprezentowali oni powiat gorlicki – 15 osób, powiat nowotarski -4 osoby, powiat nowosądecki – 14 osób oraz miasto Nowy Sącz – osób 30. Jeżeli chodzi o kategorie wiekowe, to największą grupę stanowiły dzieci ze szkół podstawowych (37 osób). Duża powierzchnia sali gimnastycznej, pozwoliła umieścić w niej również stoliki przy których zasiedli rodzice i opiekunowie zawodników, trzymający kciuki za swoje pociechy. Dla kilkudziesięciu uczestników był to już kolejny udział w memoriale Jana Borka. Turniej tradycyjnie prowadził sędzia międzynarodowy Pan Piotr Janik, absolwent Elektryka.

Przywitania uczestników dokonał pomysłodawca i organizator Marek Ryglewicz, Prezes Stowarzyszenia Sądecki Elektryk, następnie sędzia Pan Piotr Janik omówił regulamin obowiązujący zawodników uczestniczących w turnieju, a uroczystego otwarcia zawodów dokonała Pani Krystyna Rembiasz, Wicedyrektor ZSEM. W otwarciu uczestniczyła córka Patrona turnieju, a biorące udział w zawodach wnuczki reprezentowały Akademickie Liceum i Gimnazjum w Nowym Sączu. Kilkanaście minut po 9-tej rozpoczęła się pierwsza runda, a cały turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, przy tempie gry 15 minut na każdego zawodnika.  Dla opiekunów, wychowawców i rodziców, przygotowano szachownice, aby mogli również rozegrać swoje partie ale już towarzysko. Organizatorzy zapewnili też wszystkim uczestnikom małe co nieco, aby mogli zaspokoić głód i pragnienie. Były kanapko-bułki, drożdżówki, ciastka,  paluszki i cukierki, a do tego zimne i ciepłe napoje. Witamin dostarczyły sądeckie jabłka. Na dużym ekranie była wyświetlana prezentacja, przypominająca patrona memoriału śp. Jana Borka, oraz zawierająca zdjęcia i wyniki z poprzednich turniejów. Ale największe poruszenie wśród zawodników wywoływał moment, kiedy na tablicy interaktywnej pojawiały się wyniki kolejnej rundy, oraz kojarzenie par w następnej. Technika gry była bardzo różna. Niektórzy ze stoickim spokojem wykonywali kolejny ruch, natomiast byli też tacy, którzy potrafili swoje partie wygrywać w jednej minucie.  Rywalizacja była bardzo ostra, tym bardziej, że w szranki stanęli stali bywalcy turniejów, jak również amatorzy, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tego typu zawodach, gdzie obowiązują szczegółowe reguły gry, a czas odmierzany zegarami szachowymi biegnie nieubłaganie. W oczy rzucała się naprawdę liczna grupa bardzo młodych zawodników z pierwszych klas szkół podstawowych.

Kiedy zakończyła się  siódma runda  wszystko już było wiadomo, a zwycięzca był tylko jeden. Krzysztof Żarnowski z Gorlic pokonał wszystkich uczestników turnieju uzyskując 6,5 pkt. W nagrodę otrzymał puchar dyrektora ZSEM, bon towarowy na kwotę 600 zł oraz dodatkowo piłkę nożną, które od wielu lat tradycyjnie już dla trzech najlepszych zawodników funduje Pan Stanisław Marczyk.

Uroczystego wręczania nagród dokonała Pani Wicedyrektor Krystyna Rembiasz oraz sędzia zawodów Pan Piotr Janik.

Kolejne miejsca w VIII Memoriale Jana Borka zdobyli:

            II miejsce        – Marcin Szarota z I LO w Nowym Sączu

            III miejsce      – Kacper Haluch ze SzP w Kobylance

            IV miejsce      – Paweł Świder z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach

            V miejsce       – Łukasz Rutar z Miejskiego zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach

            VI  miejsce     - Miłosz Szarota z Gimnazjum w Wielogłowach

            VII miejsce     - Zygmunt Soliwoda z I LO w Nowym Sączu zam. W Krościenku

            VIII miejsce    - Mateusz Trzęsała z I LO w Nowym Sączu

Dodatkowo nagrody przyznano dla trzech najlepszych uczniów szkół podstawowych, dla trzech najlepszych uczennic szkół podstawowych, dla najlepszego gimnazjalisty, dla najlepszej gimnazjalistki, dla najmłodszego uczestnika zawodów.

 

Do zobaczenia za rok na kolejnym IX Memoriale Jana Borka

 

Marek Ryglewicz