Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Odkrywając wolność

„Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów"
Z profesorem Leszkiem Balcerowiczem o wolności. Inauguracja na WSB-NLU

W dniu 23 października klasa patronacka 2b LO „biznesowa” wraz z nauczycielami M.Matląg i A.Chronowska uczestniczyła wykładzie  prof. Leszka Balcerowicza "Odkrywając wolność". Wicepremier i minister finansów był gościem Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, profesor Balcerowicz wygłosił wykład inauguracyjny, a WSB-NLU uroczyście rozpoczęło 22 rok swojej działalności. Po wykładzie można było kupić książkę "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" i zdobyć dedykację profesora Leszka Balcerowicza.Uczniowie uczestniczyli także na zakończenie spotkania w prezentacji multimedialnej dotyczącej projektu Park Technologiczny MMC Brainville jego celem jest inicjowanie współpracy pomiędzy nauką a biznesem w testowaniu, inkubowaniu oraz wdrażaniu innowacyjnych projektów z zakresu nowoczesnych technologii do gospodarki.


Wykład jest częścią obywatelskiej kampanii Forum Obywatelskiego Rozwoju, która ma na celu dotrzeć do kilkuset tysięcy ludzi i ponownie wprowadzić pojęcie wolności do dyskursu publicznego w Polsce.W centrum tej obywatelskiej kampanii leży książka "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów". Jest to unikalny zbiór 50 dzieł klasyków myśli wolnościowej od Adama Smitha przez Miltona Friedmana aż po Leszka Kołakowskiego. Wyboru tekstów dokonał Leszek Balcerowicz, który jest również autorem wstępu do książki.

Recenzje:

 „Przeczytałem powoli, uważnie i z ogromną ciekawością. Wolność bowiem, Odkrywając wolność to najbardziej tajemnicze słowo, jakie stworzył człowiek. Obrazuje dążenie do dysponowania sobą według i tylko według siebie z jednoczesną odpowiedzialnością za dysponowanie wolnością. I co mi to przypomina?. Przypomina mi to moment, kiedy pierwszy raz związałem się liną i wszedłem w skalny, pionowy świat. Poczułem się wolny i odpowiedzialny zarazem. I tak zostało do dziś. Odnalazłem na stronach książki to magiczne dotknięcie słowa na „w”. Każdy powinien przeczytać choć kilka z zawartych w tej książce tekstów. Mądrych i wymagających, ale inspirujących. Bardzo gorąco polecam”.

Piotr Pustelnik, himalaista