Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Goście z ZS w Lubaczowie

Zespół Szkół w Lubaczowie i Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu to nazwy ze wspólnym mianownikiem. I jest nim niewątpliwie imię patrona gen. Józefa Kustronia.

W dniu 11 października 2013 roku mieliśmy przyjemność gościć w progach naszej szkoły uczniów klasy trzeciej z podkarpackiej miejscowości. Przyjechali oni zobaczyć miejsca-pamiątki związane z bohaterem. Nie mogli zatem pominąć naszej szkoły oraz miejskiej nekropolii, na której znajduje się mogiła . To miejsca bardzo ważne na szlaku związanym z imieniem Generała. Gospodarzami spotkania była klasa 3a LO, która towarzyszyła miłym gościom i przygotowała dla nich wiele atrakcji. Mieliśmy więc możliwość recytować w nieco niekonwencjonalny sposób wiersze patriotyczne, śpiewać pieśni legionowe czy też wspólnie „gotować grochówkę”. Co do tego ostatniego zadania, to winni jesteśmy Wam wyjaśnienie: zaczęliśmy od listy składników i…. na tym poprzestaliśmy. W każdym bądź razie, wiedzieliśmy, co do gara wrzucić!

Humor i zabawa to elementy, które towarzyszyły nam podczas integrowania się z uczniami z Zespołu Szkół w Lubaczowie. Przekonaliśmy się, że pamięć o Józefie Kustroniu to nić wiążąca nie tylko pokolenia, ale także i serca tych, którzy obrali go za swojego patrona. Płomień znicza stał się światłem pamięci i symbolem przyjaźni miedzy uczniami z Lubaczowa i Nowego Sącza.