Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Projekt edukacyjny „Lekcje z Uniwersytetem Pedagogicznym”

Naszymi wyjątkowymi gośćmi  w dniu 13 listopada byliMichał Apollo, Marek Żołądek – doktoranci Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkowie Klubu Wysokogórskiego Warszawa oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Zdobywcy dwóch dziewiczych szczytów w Himalajach, MasalaPeak 5650 m n.p.m. oraz Forgotten Peak 5889 m n.p.m. Na wyjazdach zajmują się również badaniami z dziedziny ochrony środowiska i glacjologii.

Tematyka wykładu:
1. ŚMIETNIKI NA DACHACH ŚWIATA jako przykłady antropopresji w górach naszego globu.
2. STREFY KRAJOBRAZOWE ŚWIATA - od Arktyki po Równik.
3. HIMALAJE - MasalaPeak 5650 m n.p.m. oraz ForgottenPeak wraz z prezentacją specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego.

W wykładach uczestniczyły klas: 2jTe, 2 t Te, 1 e Te, 2i Te, 3g Te, 2 b LO. Pod opieką pani Edyty Nowak i Anny Chronowskiej. Cykl autorskich wykładów został opracowany na podstawie wiedzy zdobytej podczas licznych ekspedycji naukowo-wspinaczkowych z wykorzystaniem wyłącznie własnych fotografii. Prezentowane lekcje mają na celu przybliżenie zagadnień z różnych dziedzin nauki, a ich tematyka łączy w sobie m.in. wiedzę z zakresu geografii, biologii oraz historii. Mogliśmy podziwiać piękne zdjęcia himalaistów, podróżników i badaczy,  wspinaczkę górską i ekstremalne przygody, zapierające dech w piersiach krajobrazy, różnorodność fauny i flory.

Na wyjazdach prócz wspinaczki zajmują się badaniami z dziedziny ochrony środowiska i glacjologii. Autorzy kilku nowych dróg wspinaczkowych w górach świata, m.in. zdobywcy dziewiczego szczytu Himalajach – MasalaPeak 5650 m n.p.m., za który zostali nominowany do prestiżowej nagrody Polskiego Związku Alpinizmu „Jedynka”.

Od 2004 roku wspólnie zorganizowali 11 ekspedycji naukowych sportowych  – w najdalsze zakątki naszego globu oraz kilkanaście wyjazdów na „Starym Kontynencie”. Wspinali się w różnych rejonach świata, wliczając Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy Południowe, Alpy Japońskie, Góry Skaliste, góry Alaski, Appalachy, Kilimandżaro, Góry Smocze, Góry Przylądkowe, Wielkie Góry Wododziałowe, Alpy, Góry Betyckie, Karpaty.

Odwiedzili blisko 50 krajów na sześciu kontynentach. Zapaleni podróżnicy, pasjonaci fotografii, autorzy kilkudziesięciu artykułów o tematyce popularnonaukowej oraz kilkunastu publikacji naukowych. Swe dokonania prezentowali na największych festiwalach o tematyce podróżniczej w Polsce, oraz na prelekcjach w Stanach Zjednoczonych, Peru, Malezji i RPA.

Od 2008 r. współpracują z Pismem Uniwersytetu Pedagogicznego „Konspekt”, od 2011 r. z Pismem Samorządu Studentów Uniwersytetu Pedagogicznego StudensScribit.